Piše: Mario Nakić
29.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
29.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump danas je podigao veliku buru u medijima objavivši na Twitteru kako će zabraniti paljenje američke zastave.
"Paljenje američke zastave ne smije biti dozvoljeno. Počinitelje treba kazniti oduzimanjem državljanstva ili godinom dana zatvora", napisao je Trump.
Ova je izjava osobito kontroverzna s obzirom da je paljenje zastave zaštićeno prvim amandmanom američkog ustava. Sjedinjene Države su jedina zemlja za koju znam da slobodom govora štiti paljenje državne zastave (vjerojatno postoje još neke države koje to dozvoljavaju, ali u ovom se trenutku ne mogu sjetiti nijedne). Dakle, Trump je otvoreno najavio ograničenja ustavnih prava građana, na što su Amerikanci posebno osjetljivi.
Njegovi protivnici s druge strane na ovo ne mogu ništa odgovoriti budući da je i Hillary Clinton isti zakon predlagala još 2005. godine. Tada zakon nije prošao, no ovo samo pokazuje koliko su njih dvoje zapravo slični.
Paljenje zastave je ne samo znak prosvjeda, već i slobode. Osnivači SAD-a bili su klasični liberali i njihov je ustav pravi liberalni manifest. Iako i druge zapadne zemlje imaju slobodu govora u svojim ustavima (uključujući Hrvatsku), nacionalna himna i zastava su zaštićene posebnim zakonima.
To je loše i pogrešno zato što se kosi s idejom slobode govora. Ona ne postoji samo da bismo mogli reći i pokazati ono što većini odgovara, već da bi svatko mogao reći i pokazati ono što većina ne želi vidjeti ili čuti, pa čak i ono što bi uvrijedilo tuđe osjećaje.
Popularni američki komično-mađioničarski duo Penn & Teller je u jednoj epizodi svoga show-a "Zapadno krilo" 2004. godine obradio odlično tu temu. Zapalili su američku zastavu u Bijeloj kući i time razljutili mnoge, a kad su upitani da se ispričaju, objasnili su zašto je bitno da se to može slobodno napraviti.