Piše: Adam Radman
18.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Adam Radman
18.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Američka elita brzo se oporavila od gospodarske recesije 2008. Prosječni radnici, s druge strane, suočili su se sa stagniranjem prihoda i padom mogućnosti tijekom Obaminog predsjedanja. Zapravo, američka srednja klasa nije dobila povišicu plaće više od petnaest godina. Nije ni čudo da je sve snažniji osjećaj u Americi kako samo bogati i povezani mogu uspjeti. Donald Trump uspješno je kapitalizirao taj osjećaj 2016. godine.
Sada, pokušavajući preokrenuti ove trendove, predsjednik Trump i republikanci u Kongresu tvrde da bi porezna reforma mogla pokrenuti američko gospodarstvo i osigurati Amerikancima potrebu za povećanjem plaća. Iako sve pojedinosti o republikanskom planu porezne reforme još nisu dostupne, Trump i njegovi saveznici u Kongresu objavili su pregled svojih ciljeva, uključujući smanjenje stope poreza na dobit s 35 na 20 posto. Dok je ostatak svijeta agresivno nastojao smanjiti svoju korporativnu stopu posljednjih godina, američka stopa poreza na dobit ostala je najviša u industrijaliziranom svijetu; Kina ima stopu poreza od 25 posto, europski prosjek iznosi 20 posto, a kanadska stopa 15 posto.
Iza Kine i Europe nije mjesto Americi koja bi trebala konkurirati ostatku svijeta. Znanstvenici u Poreznoj zakladi, konzervativnom ekonomskom think tanku, utvrdili su da bi 20 posto korporativne stope moglo osigurati protuvrijednost od 641.000 radnih mjesta i povećati dohodak za zaposlenike za 3 posto ili gotovo 1.700 dolara godišnje po obitelji.
Evo jedan od razloga zašto: američke visoke porezne stope potiču tvrtke da čuvaju novac u inozemstvu; s 2,5 bilijuna dolara off-shore, američko gospodarstvo propušta dodatne poslovne investicije i rast plaća ne dopuštajući tvrtkama da vrate svoje prekomorske profite u Ameriku.
Plan bi također smanjio aktualnih sedam stopa poreza na dohodak na četiri: 35 posto, 25 posto, 12 posto i nula. Konsolidiranje stope omogućilo bi porezne olakšice svakom Amerikancu koji plaća poreze. Plan također zahtijeva udvostručavanje standardnog odbitka za pojedince od 6.000 dolara do 12.000 dolara i od 12.000 dolara do 24,000 dolara za bračne parove.
To znači da porezni obveznici neće platiti federalne poreze do prvih 24.000 dolara prihoda. Ova značajka uvelike pojednostavljuje porezni broj i omogućuje smanjenje poreza za oko 105 milijuna Amerikanaca koji koriste standardni odbitak.
Vrline pojednostavljenja, u stvari, ne mogu biti dovoljno opisane. Podnošenje zahtjeva za porez ne bi trebao zahtijevati stručnu pomoć, ali Amerikanci trenutno troše 6 milijardi sati godišnje u skladu s poreznim zakonom Savezne vlade. Od 2001. godine Kongres je izvršio više od 5.900 promjena poreznog koda. Postojeći sustav ispunjen je tolikim brojem izuzeća, iznimaka i dodataka zbog kojih 94 posto Amerikanaca plaća nekoga ili kupuje softver za izračun svojih poreza.
Ako su predsjednik Trump i republikanci u Kongresnu ispravno prezentirali svoje planove, američke će obitelji doživjeti značajan gospodarski rast i biti korisnici značajnih poreznih olakšica, pojednostavljenja poreza, novih ili boljih radnih mjesta i veće plaće. I taj će uspjeh bez sumnje pogodovati republikancima dok se pripremaju za kampanju za sljedeće izbore krajem 2018. godine.