Piše: Mario Nakić
4.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
4.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
"Zbog razlika plaća u EU žene od danas do kraja godine rade besplatno", veliki je naslov koji je danas mahao s raznih portala, a proširila ga je HINA. Riječ je o dezinformaciji koja se temelji na ovim podacima Europske komisije:
To su podaci o razlici u prosječno isplaćenom radu po satu između muškaraca i žena u zemljama EU (i još tri europske države koje nisu članice EU). Ovo istraživanje nije uzelo u obzir razlike u obrazovanju, zanimanju, prekovremenim satima, radu nedjeljom i blagdanom i druge bitne čimbenike kada se uspoređuje plaća između dviju ili više osoba.
Prema tome, to ne znači da žene "od danas do kraja godine rade besplatno". Ne postoji istraživanje koje je dokazalo da su žene sistemski slabije plaćene od muškaraca na istom radnom mjestu i za isti rad. Ova razlika od 16 posto, koliko iznosi za prosječnu plaću u EU između svih muškaraca zajedno i svih žena zajedno, može značiti mnogo toga; da muškarci češće i više rade prekovremeno, da muškarci češće biraju profitabilnija ili riskantnija zanimanja koja su traženija i bolje plaćena na tržištu itd.
Druga stvar, prema ovim podacima ispada da je Rumunjska najnaprednija zemlja u Europi jer ona ima najmanju razliku u plaći - samo oko 3 posto. Ni Hrvatska nije loša. Od nas su bolji samo Rumunjska, Luksemburg, Italija i Poljska.
Rumunjska bi po ovome trebala biti doslovno 5 puta bolje mjesto za žene od, recimo, Švedske, Švicarske ili Norveške. Hrvatska bi trebala biti dvostruko bolja od navedenih liberalnih i naprednih zemalja. Vidite li vi da nešto ne valja u njihovoj logici?
A onda, tu je i Luksemburg, koji je prilično bogata i liberalna zemlja, a nekako je ušao u skupinu s Rumunjskom, Poljskom i Hrvatskom koje imaju vrlo konzervativne poglede na rodne uloge u društvu. Što nam to govori? Da ovakva istraživanja ne mogu biti relevantna ni za kakav zaključak. Takav poredak ne korelira ni s BDP-om, ni s razinom obrazovanja, ni s ispitivanjem javnog mnijenja o rodnim ulogama u obrazovanju, ni s visinom prosječne plaće - apsolutno ni sa čim!
I to nije jedino feminističko istraživanje koje ne daje nikakve logične rezultate. Praktički svako feminističko istraživanje dovest će do tako nekih, potpuno besmislenih rezultata pa se pitam zašto se svi boje javno reći da to nema nikakvog smisla. Nedavno je WEF (Svjetski ekonomski forum) objavio istraživanje o udjelu žena među inovatorima. Prvih deset zemalja na vrhu liste: Togo, Uganda, Latvija, Liberija, Ruanda, Kuba, Bocvana, Šri Lanka, Papua Nova Gvineja i Gruzija. SAD je tek na 110. mjestu, a UK je 120. I na ovoj ljestvici, ne treba ni spominjati, Hrvatska i Rumunjska kotiraju bolje od Švedske i Švicarske.
Bilo koje istraživanje, koje pokazuje da su Hrvatska i Rumunjska bolje od Švicarske i Švedske, trebalo bi biti odbačeno u startu kao potpuno irelevantno. A to je u principu svako feminističko istraživanje. Ozbiljno, jeste li vidjeli žene kako bježe iz Švicarske i Švedske da bi doselile u feministički raj poput Hrvatske, Rumunjske, u Ugandu ili Togo?
To bi trebao biti dovoljan dokaz da feminističke pretpostavke nemaju veze s razumom, da podjela prema spolu uopće nema logike niti može značiti išta osim obične statistike. Pa opet, takva besmislena istraživanja koriste HINA i hrvatski portali za širenje dezinformacija. Ako drugovi na Indexu ozbiljno misle da su Rumunjska, Poljska i Hrvatska primjeri zemalja kakve cijeli Zapad treba slijediti, onda neka to javno kažu.
P.S. Ja sam feminist, odnosno smatram se feministom, ali ne onakvim kako današnji moderni feministi gledaju na to. Ja sam liberalni feminist, a to je onaj feminizam kakav je bio popularan u prošlom stoljeću kad su se žene diljem svijeta borile za svoja prava na jednakost i ravnopravnost u svakom pogledu. Ja sam 100% za ravnopravnost među spolovima, protivnik sam tradicionalnih rodnih podjela u društvu, obitelji i na radnom mjestu. Želim da svaka osoba, bez obzira na spol, ima što veće mogućnosti da se izrazi onako kako ona želi i da je društvo i država u tome ne sputavaju. To je liberalni feminizam, onakav kakav ja volim i podržavam.
Ali ovo što je danas popularno, treći i četvrti val feminizma, to je baš ljevica. To je služenje dezinformacijama kako bi se progurali zakoni koji će dovesti do zabrana ili prisilnih redistribucija novca od jednog kolektiva na drugi. To je kolektivistička politika identiteta, temeljena na seksizmu i često rasizmu. To je baš ideologija ljevice, koja odbacuje zdrav razum i logiku, a oslanja se na emocije. Takav feminizam je rak za društvo i slobodni svijet.