Vezani članci:
Hladni rat u Fokusu: Nađi zabranio Zurovcu da pregovara oko nove vlade
Zurovec (Fokus) objavio prioritete na kojima će inzistirati u razgovorima o Vladi
'Anti-HDZ' vlada bila bi najveća prijevara birača u povijesti. Evo zašto neće uspjeti
Skoro 200.000 ljudi glasalo je za ovo
Kolosalni poraz ljevice u Zagrebu i cijeloj Hrvatskoj
Možemo želi proširiti obavezu poreza na dohodak
Ante Mandarić: Bit ću glas protiv nepravde, bez obzira s koje strane dolazila
Spolne kvote su silovanje demokracije
Imaju li biskupi u sekularnoj državi pravo komentirati politiku? Da, kao i svatko drugi
Grbin priznao da mu se jako sviđaju politike Andreja Plenkovića
Milanović manipulira statistikom o mirovinama i obmanjuje javnost
Rezultati Februarske revolucije: profitirali SDP, Možemo i HDZ, gubitnici Centar i Fokus
Novo na Liberalu:
Nakon pobjede Trumpa, desni liberali vode po anketama u Norveškoj
Milei najavio ukidanje 90% poreza i sporazum o slobodnoj trgovini s SAD-om
Cijene na zagrebačkom adventu nisu previsoke, evo zašto
Sayev zakon - protuotrov za bezbrojne ekonomske zablude
Kekin svojom nedosljednošću pokazuje sav apsurd lijeve ideologije
Musk: Imamo 428 federalnih agencija. Kad s njima završim, bit će ih 99
Stručnjak za Politico: 'Možda smo pretjerali tijekom kovida. Sada ispaštamo'
Hina i Jutarnji navijaju za poskupljenje i usput obmanjuju javnost
Orešković podržala Milanovića. Evo što u njemu vidi
Kekin dobiva neočekivanu podršku u susjedstvu: 'Herceg-Bosni i slobodi...'
Pogodi tko se vratio: Kamala se obratila novinarima u nadnaravnom self-help videu
Poznate kompanije masovno ukidaju DEI program. Friedman je bio u pravu.
Hrvatska ostvarila drugi najveći rast BDP-a u EU. I to nije kraj dobrih vijesti...
Miro Bulj i novinar(ka) Faktografa tvrde da strani radnici snižavaju plaću Hrvatima. To je laž.
Milton Friedman: Carine nikad nisu dobra ideja
Feministica iz Jutarnjeg obrušila se na američku vojnikinju. Zašto?
Novinarska društvena mreža cenzurira satiru, a tolerira 'osobe koje privlače maloljetnici'
Rand Paul protiv Trumpove imigrantske i trgovinske politike
Širitelji dezinformacija masovno napuštaju X. Zašto?
Brian Albrecht: Osam temeljnih ekonomskih uvida za politiku
Zašto EU već 16 godina stagnira dok se SAD razvija? 'Europa je izabrala regulacije, a SAD inovacije'
Fukuyama objavio pismo Musku, izazvao zanimljivu raspravu o učinkovitosti vlade
Analiza: Ovako je HINA izvještavala o američkim izborima 2024.
Ceci cvili zbog poraza Demokrata. Ekonomist ga poklopio
Novinar(ka) Faktografa misli da bi poslodavci trebali izmisliti novi novac iz zraka
Demokrati su doživjeli potop. Kamo sada?
Maja Sever se obrušila na žene koje glasaju za Trumpa: 'Mi smo obrazovanije!'
Trump će moći ostvariti ili svoja obećanja ili Muskova. Ne može oboje
Dan kada su manipulatori i psihopati pretrpjeli teški poraz
Zoranove narikače podsjećaju zašto SDP treba ostati što dalje od izvršne vlasti

Izborni kompas FPZG-a ima ozbiljne nedostatke koji mogu dovesti do vrlo zbunjujućih rezultata


Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
6.4.2024.
Prosječna ocjena čitatelja: 4

Izborni kompas FPZG-a ima ozbiljne nedostatke koji mogu dovesti do vrlo zbunjujućih rezultata

Izborni kompas FPZG-a ima ozbiljne nedostatke koji mogu dovesti do vrlo zbunjujućih rezultata


Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
6.4.2024.
Prosječna ocjena čitatelja: 4

Ovih dana je dosta popularan test Izborni kompas čiji su autori profesori s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Prema reklamama u medijima, taj bi kviz trebao pomoći ljudima da vide koja im je politička opcija najbliža, ali bojim se da u tome nisu uspjeli. Ovdje ću iznijeti neke razloge zašto smatram da je kviz netočan i može dovesti do zavaravajućih rezultata.

Prvo, pogledajte rješenje koje sam ja dobio. Po ovome ispada da praktički nema političke opcije koja bi se slagala s mojim stavovima, ni na vidiku. I dok to stvarno može odgovarati istini, u mnogim slučajevima (i pozicijama političkih stranaka) kviz prikazuje zbunjujuće rezultate.



Vodoravna os bi trebala prikazivati ekonomske stavove (bar mi se tako čini), ali to iz ove slike nije jasno. Umjesto natpisa "Lijevo" i "Desno" trebalo je pisati "Država" i "Tržište". To bi bilo puno jasnije. Jer ovako ispada da, ako ste za slobodno tržište, onda ste radikalni desničar. To nije značenje radikalne desnice nigdje, a pogotovo u Hrvatskoj.

Okomita os bi trebala biti društvena, odnosno prikazivati poziciju prema društvenim pitanjima. Gore piše "Liberalno", a dolje "Konzervativno", što bi također moglo biti problematično jer liberalizam obuhvaća puno više od samo društvene tematike i nije uvijek suprotstavljen konzervatizmu, ali recimo da shvaćamo što su autori htjeli. To ne bih uzeo kao neku kardinalnu pogrešku.

Kardinalna pogreška je u sastavu samih pitanja, pogotovo onih za poziciranje na okomitoj (društvenoj) osi. Budući da su autori tu suprotstavili liberalno i konzervativno, ta bi pitanja trebala odvojiti liberale od konzervativaca.

Pitanje o pobačaju je standardno i vrlo dobro izabrano za to razdvajanje liberala i konzervativaca, ali način kako je postavljeno je jako zbunjujući. Naime, njihova je teza da pobačaj "treba biti dozvoljen, dostupan u javnim bolnicama i besplatan". Prvo, nema "besplatnog" pobačaja. To bi eventualno moglo biti ako imate prijatelja koji je ginekolog i on vam iz nekog razloga odluči pomoći pri pobačaju u svoje slobodno vrijeme bez ikakve naknade. U bilo kojem drugom slučaju pobačaj nije besplatan. To što ga ne plaća direktno korisnica nego preko zdravstvenog osiguranja, odnosno iz zajedničkog državnog budžeta, znači samo da će onda biti skuplji nego inače, a ne da će biti besplatan. Jer kada neku uslugu financira država, onda cijena te usluge ide u nebo - to je nešto što bi stručnjaci s FPZG-a trebali znati.

Nemojte me krivo shvatiti, ja osobno nemam ništa protiv da pobačaj bude na račun HZZO-a, pogotovo kada budemo još bogatije društvo. Jer takve stvari ovise o mogućnostima poreznih obveznika, ali smatram da bilo koje bogato društvo treba omogućiti pobačaj na račun državnog proračuna odnosno HZZO-a.

Međutim, pitanje je postavljeno tako da ima trostruku gradaciju, a vi možete odgovoriti samo sa "slažem se" i "ne slažem se". Što je s onima koji nemaju ništa protiv pobačaja, ali su protivnici financiranja iz HZZO-a? Takvi onda moraju odgovoriti s "ne slažem se" i na taj način automatski dolaze u istu skupinu s onima koji su općenito protiv prava na pobačaj. Na taj način su stručnjaci iz FPZG-a u isti koš stavili konzervativce (koji bi zabranili pobačaj) i mnoge liberale koji su protiv zabrane. Zapravo, tako postavljena teza je razdvojila ljevičare od svih ostalih. A to onda dovodi do zbunjujućeg rezultata jer je na kompasu prikazano "liberalno" vs. "konzervativno".

Puno bi točnije i ispravnije bilo da je teza postavljena ovako: "Pobačaj treba zabraniti". To bi ispravno razdvojilo one koji su konzervativni od onih koji su društveno liberalni.

Na sličnu foru je i pitanje o nabavci borbenih zrakoplova. Istina je da je zalaganje za mirno rješenje sukoba jedna od osnovnih karakteristika liberalizma, ali ako državi prijeti ozbiljna opasnost od agresije izvana, onda je sasvim razumno naoružati vojsku. Ne da bi se prijetilo i napadalo druge narode i zemlje, već da bi se zaštitilo svoju zemlju. Upravo je zaštita građana od vanjske agresije bila jedan od glavnih razloga za Lockeov koncept društvenog ugovora, a to je bio klasičnoliberalni temelj za modernu državu. Nije mi jasno kako dame i gospoda s FPZG-a to ne znaju.

Švicarska stranka FDP jedna je od najuspješnijih liberalnih političkih stranaka u Europi. Upravo je FDP prije dvije godine vodio kampanju da Švicarska nabavi borbene zrakoplove. Dakle, tamo su liberali to ne samo podržali, već su pokrenuli to pitanje.

Stoga je neshvatljivo kako možete ispasti manje liberalni ako želite da vojska bude bolje opremljena i spremnija u slučaju bilo kakve nedajbože agresije izvana. Ali po ovom testu FPZG-a, tako ispadate manje liberalni, a više konzervativni.

Još jedno zbunjujuće pitanje iz društvene sfere testa je ono o građanskom odgoju. Ne znam zašto nisu postavili jednostavno tezu "Podržavam građanski odgoj u školama" - to bi jasno odvojilo one liberalnije od konzervativaca. Ali, ne. Stručnjaci s FPZG-a su se opet odlučili na nemoralni zaplet pa tezu postavili ovako: "Građanski odgoj u školi treba biti obavezan".

Zašto je to zbunjujuće? Zato što opet neće odvojiti liberale od konzervativaca nego ljevičare od svih ostalih. U samom duhu liberalizma, pa i same riječi "liberalno" je sloboda. Ovdje je riječ o slobodi izbora. Ako netko nema ništa protiv građanskog odgoja, pa čak ga i podržava, i želi da njegova/njena djeca pohađaju tu nastavu, ali to ne želi prisilno nametnuti i svima ostalima - taj će odgovoriti da se ne slaže (jer ne želi da bude obavezno) i samim time će biti u istom košu s konzervativcima koji se automatski protive građanskom odgoju u školama.

Zatim pitanje o posebnom zakonu o femicidu. To je zakon kojem se usprotivila struka - ne zato što su suci i odvjetnici konzervativni, već zato što znaju da je nepotrebno, pa čak i loše, imati dva različita članka u kaznenom zakonu koja definiraju jedno te isto djelo.

To pitanje ne može razdvojiti liberala od konzervativca nego osobu koja razumije osnove prava od osobe koja to ne razumije. Prema stručnjacima s FPZG-a, ako razumijete osnove prava, onda ste konzervativni.

Sva navedena pitanja dovode do toga da one najljevije stranke, poput Možemo i Radničke fronte, ispadaju najliberalnije, a mnogi liberali mogu ispasti konzervativci, što je apsurd. Ako su već htjeli postaviti takva pitanja, onda bi primjerenije gornju polovinu kvadrata nazvati "Progresivno" (iako i to može biti diskutabilno jer po meni mnoge ljevičarske politike uopće ne znače napredak), a ni za donji dio kvadrata nije primjereno da se zove "Konzervativno" budući da uopće ne morate biti konzervativac da biste tamo dospjeli.

Jedino rješenje bi bilo takva pitanja izbaciti ili ih jednostavno izmijeniti da jasnije odvoje konzervativce od društvenih liberala.

Na ekonomskoj osi su pitanja malo jasnija, ali ima i tu nebuloza. Na primjer, pitanje o uvozu radnika, gdje teza kaže: "Država treba privlačiti strane radnike...". Što je s nama koji smatramo da država ne treba ništa? Mi ćemo tu odgovoriti "Ne slažem se" i tako pogrešno biti stavljeni u isti koš s onima koji se protive uvozu stranih radnika. Ispadamo lijevo i konzervativno, što je apsolutno netočno.

Stručnjaci s FPZG-a očito ne shvaćaju da nije posao države privlačiti strane radnike. Država ne treba ništa, tržište će po svojim potrebama privući strane radnike. Oni možda misle da državni službenici idu po svijetu i vrbuju ljude da dođu raditi u Hrvatsku, što se ne događa.

Umjesto toga, puno bi razumnije bilo postaviti tezu: "Država treba vratiti kvote na uvoz radnika" ili "Država treba zabraniti uvoz radnika". Na taj način bi jasno odvojili one koji su lijevo (državni intervencionizam) od onih koji su na ovom kompasu "desno" (slobodno tržište).

Ovo sve što sam napisao nije s lošim namjerama. Shvaćam da su si profesori i studenti dali dosta truda da naprave nešto korisno, ali mislim da bi i oni bili sretni da je to točnije i bolje. Pogreške se mogu promijeniti, ovo shvatite kao dobronamjerni savjet.

Ocijeni članak

Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.

Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!

Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.

O autoru

MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju, PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora
VIŠE O TEMI:
VIŠE IZ RUBRIKE:

Komentiraj članak

Komentirati na portalu mogu samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Mala škola liberalizma
Udruga Liberal.hr
O Udruzi Liberal.hr
Udruga Liberal.hr osnovana je s ciljem promicanja osobnih i ekonomskih sloboda u Republici Hrvatskoj. Djeluje prvenstveno preko ovog portala. Liberal je od svoga početka 2016. do danas dao značajan doprinos u raspravama oko javnih politika uvijek štiteći prava i slobode građana. Naša misija je educirati javnost i podizanje svijeti o građanskim pravima i posljedicama koje određene politike mogu imati na njihove živote. Više o radu i ciljevima udruge možete pročitati ovdje.

Ako želite i možete doprinijeti radu Udruge - bilo svojim aktivnostima i zalaganjem ili bar uplaćivanjem godišnje članarine, kliknite ovdje i ispunite pristupnicu za učlanjenje.
Doniraj
Ovaj portal financira se dobrovoljnim članarinama i donacijama naših čitatelja. Pomozite nam da budemo još bolji, postanite jedan od naših donatora!

Donirati nam možete preko Paypala - klikom ovdje ili preko e-bankarstva, ako skenirate ovaj barkod:



Za broj žiroračuna i ostale informacije kliknite ovdje.