Piše: Mario Nakić
8.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
8.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Primijetio sam iz brojnih komentara po društvenim mrežama da većina građana misli kako je odluka ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića o poskupljenju uvozne tarife za carinsku kontrolu voća i povrća iz zemalja koje nisu članice EU opravdana. Ministar je poskupio tarifu s 90 na 2.000 kuna. Srbija istu stvar cijelo vrijeme naplaćuje oko 1.500 kuna pa je potez ministra, tvrde, opravdan.
Riječ je o potpuno pogrešnom sagledavanju problema. Kontrole uvozne robe se ne provode zbog stranih proizvođača niti domaćih proizvođača. Kontrole se provode radi zaštite kupaca. Ako je ministrova želja bila zaštititi domaće proizvođače na taj način, onda je to učinio na uštrb domaćih kupaca. Jer strani proizvođači će u svoju cijenu sad uračunati i povišenu cijenu uvozne tarife, a onda će prodavači u RH to uračunati u konačnu cijenu robe. Dakle, cijenu uvozne tarife neće platiti proizvođači iz Srbije ili Crne Gore, nego kupci u Hrvatskoj.
Koliko Srbija naplaćuje uvoz je srpski problem i nema puno veze s nama. Ako njihova vlada želi da njihovi građani plaćaju što veće cijene u trgovinama, to je šteta za njihove građane, ali nije razlog nama da i mi moramo tako.
Pojedini hrvatski i srpski proizvođači voća i povrća (oni koji nisu konkurentni inače) će profitirati iz ovog trgovinskog rata. Kupci će ispaštati. U Hrvatskoj proizvođači voća i povrća čine manje od 1% ukupnog stanovništva. Kupci voća i povrća čine veliku većinu (odnosno svi koji sami ne proizvode). Tolušić je zapravo uzeo novac većini hrvatskih građana i dao ih u ruke sitnoj povlaštenoj manjini.
Međutim, u javnosti se stvara slika kao da se ta tarifa naplaćuje stranim uvoznicima kako bi se zaštitila domaća proizvodnja. Kupci se uopće ne spominju, njih nitko ne pita. Kad biste napravili anketu među građanima RH treba li država zaštititi domaću proizvodnju, vjerujem da bi većina odgovorila pozitivno. Međutim, kad bi se pitanje postavilo precizno: Treba li država zaštititi domaće proizvođače tako što ćete vi plaćati skuplje proizvode i imati lošiji izbor? Ne vjerujem da bi rezultat bio isti.
Zašto se onda u javnosti prezentira kriva slika? Zbog interesnih lobija skupina koje već jesu povlaštene (poljoprivredni poticaji) i koje su jako dobro organizirane te imaju potporu mainstream medija. Na taj način političari skupljaju jeftine poene floskulama poput one "Kupujmo hrvatsko" umjesto da učine konkretne stvari kako bi pomogle domaćim proizvođačima da budu konkurentniji bez činjenja štete ostalim sudionicima na tržištu.